budowanie zespołu w oparciu o talenty
Picture of Mocne strony Naturalnie

Mocne strony Naturalnie

Budowanie zespołu w oparciu o talenty Gallupa i mocne strony

Spis treści

Budowanie zespołu w oparciu o talenty to coraz popularniejsze na rynku polskim i globalnym podejście do rozwoju biznesu. Instytut Gallupa od lat bada, jak wykorzystanie mocnych stron pracowników wpływa na efektywność organizacji. Wyniki nieustająco zatrzymują i dają do myślenia. Coraz częściej też są przyczyną konkretnych działań: HRowych, biznesowych i strategicznych.

Badania Gallupa z 2015 roku pokazują, że firmy inwestujące w rozwój talentów osiągają lepsze wyniki. Aż 90% zespołów odnotowało wzrost produktywności po wdrożeniu podejścia opartego na mocnych stronach. To nie wszystko – pracownicy wykorzystujący swoje talenty są aż sześć razy bardziej zaangażowani i trzy razy bardziej zadowoleni z życia.

budowanie zespołu w oparciu o talenty

Jak to działa? Kluczem jest identyfikacja i rozwój naturalnych predyspozycji, czyli talentów. Test Clifton Strengths, składający się ze 177 par stwierdzeń, pomaga odkryć naturalny potencjał każdego członka zespołu. To pierwszy krok do stworzenia zróżnicowanego i efektywnego zespołu opartego na talentach.

Zarządzanie talentami to nie tylko modne hasło, ale naprawdę skuteczna strategia rozwijania potencjału pracowników. Skontaktuj się z nami przez hello@mocnestronynaturalnie.com – chętnie opowiemy Ci o tym jak możesz to zrobić w swojej organizacji.

Filozofia i metodologia talentów Gallupa

Instytut Gallupa wywraca do gory nogami tradycyjne podejście do rozwoju ludzi. Zamiast tradycyjnego koncentrowania się na tym jak naprawiać deficyty, skupia się na identyfikowaniu i rozwijaniu naturalnych talentów pracowników. Konsekwentnie przypomina o tym, że koncentrując się na ludzkich i zespołowych brakach możemy co najwyżej unikać starych błędów. Identyfikując i świadomie zmieniając naturalne talenty w dojrzałe mocne strony możemy osiągać spektakularne efekty. Zarówno na poziomie indywidualnym, zespołowym jak i ogólnofirmowym.

Czym są talenty według Instytutu Gallupa

Talenty to naturalne wzorce myślenia, odczuwania i zachowania. Stanowią fundament mocnych stron pracownika. Wg metodyki autora testu CliftonStrengths, Donalda O.Cliftona każdego człowieka na ziemi można opisać kolejnością 34 unikalnych cech. Znaczenie ma ich kolejność oraz to z jakimi innymi talentami sąsiadują tworząc specyficzną dla każdej osoby dynamikę talentową. Ciekawostką statystyczną jest, że prawdopodobieństwo, wystąpienia dwóch identycznych konfiguracji top 10 talentów wynosi 1 na 33,39 miliona! Tak – naprawdę każdy z nas jest dość unikalny i wnosi do zespołu specyficzną perspektywę myślenia, działania, budowania relacji. Warto tę wiedzę stosować praktycznie – zwłaszcza będąc liderem.

budowanie zespołu w oparciu o talenty Gallupa

Różnica między talentami a kompetencjami

Talenty to naturalne predyspozycje, podczas gdy kompetencje są nabywane. W podejściu do rozwoju opartym o zasoby konfrontujemy się z faktem, że określone cechy i wynikające z nich wzorce działania czy myślenia mamy dominujące (tzw. TOP10) a niektóre z nich są dla nas kompletnie nienaturalne. Nie sięgamy po nie w naszych automatycznych reakcjach, Nie są dla nas charakterystyczne.

W związku z tych pewnych kompetencji czy umiejętności nauczymy się szybciej, sprawniej, bezwysiłkowo, a niektóre mimo ogromu włożonej pracy utkną na średnim poziomie nie powalając efektami ani satysfakcją osobistą.

To naprawdę kluczowa wiedza z perspektywy budowania zespołu, przydzielania zadań, tworzenia zespołów projektowych. Chcesz stworzyć super wydajny, zaangażowany zespół – zacznij od zmapowania kogo masz na pokładzie. Jakie talenty w nim występują I jak z nich mądrze korzystać, by Zosia – pełna werwy osoba z Aktywatorem, Organizatorem i Czarem nie tworzyła wymagających tabel w excelu, a Krysia z Dyscypliną i Rozwagą nie musiała być PRowcem zespołu gaszącym trudne pożary.

różnica między talentami a kompetencjami

W języku HRowym “talentami” często też nazywa się osoby o wyskim potencjale dla firmy. Wpisujące się w jej potrzeby, kulturę i profil rozwoju. Często to włąśnie w nich organizacje inwestują najwięcej by stawały się liderkami i liderami. Ta terminologia może być myląca dla osób szukających wiedzy o pracy na zasobach. Słowo “talent” ma tu kompletnie inne znaczenie. “Zatrzymywanie talentów w firmie” to proces, któremu współczesne organizacje poświęcają dużo uwagi – i słusznie. Jest to bardzo zgodne z gallupowym podejściem do rozwoju: Skupiamy się na rozwoju potencjału!

Badania Gallupa pokazują, że tylko 20% pracowników czuje, że może wykorzystywać swoje mocne strony w pracy. To ogromny potencjał do poprawy!

Budowanie zespołu w oparciu o talenty

Budowanie zespołu w oparciu o talenty Gallupa to myślenie o rozwoju firmym któremu przygląda się coraz więcej organizacji. NIezwykle ważne w tym kontekście jest też zwrócenie uwagi na hasło “różnorodność”. Po pierwsze – Instytut Gallupa podkreśla, że różnorodność talentów w zespole jest kluczowa dla jego sukcesu. Po drugie – narzędzie CliftonStrengths jest fantastyczną pomocą do pracy z różnicami talentów. Można pokusić się o stwierdzenie, że praca w oparciu o talenty sprzyja skutecznemu zarządzaniu różnorodnością i bardzo efektywnemu zarządzaniu nią.

Budowanie zespołu w oparciu o talenty

Znaczenie różnorodności talentów w zespole

Nie ma jednego typu talentu, który decyduje o sukcesie zespołu. To właśnie różnorodność talentów wpływa na jego efektywność. Pracując z naszymi klientami, dość często słyszymy, że menadżerowie budując swoje teamy najchętniej sięgają po osoby, które “będą pasować” do zespołu. I o ile to jet bardzo OK w kontekście określonych postaw, to talentowo nie jest to najlepsze rozwiązanie. Jeśli skonstruujemy zespół ludzi, którzy w jednolity sposób dokonują analizy, wnioskują, mają bardzo zbliżone doświadczenia i perspektywy, to szybko taki zespół osiągnie swój “rozwojowy sufit.

Dopasowanie zadań do potencjału zespołu

Dopasowanie zadań do mocnych stron wszystkich ludzi w teamie to pierwszy i podstawowy krok, by mieć zmotywowany i zaangażowany zespół. Pracownicy wykorzystujący swoje naturalne talenty są bardziej produktywni, zadowoleni i kreatywni. Przywództwo oparte na mocnych stronach to proces. By wystartować – warto zmapować talenty Gallupa każdego pracownika i uruchomić rozmowy czy faktycznie działacie na co dzień zgodnie z indywidualnym potencjałem. Taka strategia pozwala na optymalne wykorzystanie talentów w zespole.

dopasowanie zadań do potencjału zespołu

Tworzenie partnerstw uzupełniających

Instytut Gallupa rekomenduje, by tworzyć zespoły, które składają się z bardzo różnorodnych talentów – zgodnie z myślą: każdy zobaczy i zareaguje w specyficzny dla siebie sposób, a jeśli mamy kilka czy kilkanaście różnie myślących osób, to mamy okazję zobaczyć zjawisko w całości. Współpraca osób, które są do siebie komplementarne talentowo to tworzenie tzw. Partnerstw Strategicznych. Takie zespoły projektowe mogą być niezwykle wydajne – pod jednym warunkiem: dbania o właściwą komunikację i współpracę w zespole.

Rola lidera w zarządzaniu zespołem opartym na mocnych stronach

Lider w organizacji opartej na talentach ma kluczowe zadanie: rozpoznawać i rozwijać mocne strony każdej osoby w teamie. Budowanie zespołu na talentach wymaga od lidera umiejętności dostrzegania potencjału i tworzenia warunków do jego realizacji.

Skuteczny lider jest świadomy swojego naturalnego stylu przywództwa. Rozumie procesy rozwojwe, które zachodzą w jego zespole. Umie zarządzić podziałem zadań tak, by możliwe było dla wszystkich wykonywanie zadań zgodnie z talentami i kompetencjami. Dzięki temu realne staje się osiąganie dużo lepszych wyników, które niejako “robią się same” – to cytat, który słyszymy od wielu liderów, którzy praktykują zarządzanie w oparciu o zasoby. Praca na talentach zespołu to w naturalny sposób praca oparta na partnerskich, dojrzałych relacjach dorosły-dorosły. Oczywiście ten process wymaga czasu i zaangażowania. Obserwujemy jednak, że ta inwestycja niezwykle się opłaca.

budowanie zespołu na talentach

W organizacjach budujących kulturę pracy na mocnych stronach, często z wykorzystaniem badania CliftonStrengths, zaangażowanie pracowników wzrasta nawet do 73%.

Styl zarządzaniaZaangażowanie pracowników
Ignorowanie talentów9%
Skupienie na talentach73%

Proces wdrażania podejścia opartego na talentach

Wdrożenie podejścia opartego na talentach to zdecydowanie pójście w kierunku budowania efektywnego zespołu. W Mocne Strony Naturalnie większość naszych projektów rozwojowych opiera się właśnie na tym, by skutecznie uruchamiać maksymalne wykorzystanie potencjału u osób indywidualnych, w zespołach i całych organizacjach.

Diagnoza talentów członków zespołu

Pierwszym etapem jest poznanie talentów i mocnych stron każdego członka zespołu. Wykorzystujemy narzędzia takie jak CliftonStrengths, które pomagają zidentyfikować naturalne predyspozycje i umiejętności. Praca z talentami wymaga indywidualnego podejścia i dokładnej analizy.

Mapowanie talentów zespołu

Po diagnozie przystępujemy do mapowania talentów w całym zespole. Ten proces pozwala nam zrozumieć, jak różnorodne umiejętności mogą się uzupełniać, tworząc synergię. Menedżer zyskuje pełen obraz kompetencji zespołu, co umożliwia optymalne przydzielanie zadań. Daje wsparcie w podejmowaniu kluczowych decyzji co do rozwoju zespołu, pokazuje motywatory I zagrożenia w pracy z konkretnym teamem.

proces wdrażania podejścia opartego na talentach

Tworzenie planu rozwoju indywidualnego

Ostatnim krokiem jest opracowanie planów rozwoju dla każdego pracownika. Skupiamy się na wzmacnianiu mocnych stron i budowaniu relacji w oparciu o talenty Gallupa. Regularny feedback pomaga w osiąganiu near-perfect performance i ciągłym doskonaleniu umiejętności.

Zespół oparty na talentach i konsekwentnie je rozwijający to niezbędna podstawa efektów i satysfakcji menedżerskiej. Poprzez systematyczne wdrażanie tego podejścia, tworzymy środowiska w którym liderzy, menadżerowie i wszyscy pracownicy eksperymentują ze swoimi naturalnymi predyspozycjami by tworzyć jak najciekawsze partnerstwa strategiczne, innowacyjne projekty i odważne rozwiązania.

tworzenie planu rozwoju indywidualnego

Korzyści z zarządzania bazującego na mocnych stronach

Zarządzanie oparte na mocnych stronach pracowników przynosi wymierne korzyści dla organizacji. Test Gallupa pomaga managerom efektywnie korzystać z talentów zespołu. Przyjrzyjmy się konkretnym danym pokazującym, jak praktyczne zastosowanie tego podejścia wpływa na rozwój firmy.

Poprawa efektywności zespołowej

Zespoły pracujące w oparciu o mocne strony osiągają lepsze wyniki. Dane wskazują na 12,5% wzrost produktywności takich zespołów. Co więcej, osoby codziennie wykorzystujące swoje talenty są o 7,8% bardziej wydajne.

Optymalizacja wykorzystania potencjału

HR może znacząco wpłynąć na rozwój organizacji, wdrażając podejście oparte na talentach. Firmy stosujące tę metodę odnotowują wzrost sprzedaży o 10-19% oraz zysków o 14-29%. Dodatkowo, obserwuje się redukcję rotacji pracowników nawet o 72% w przypadku wysokiej fluktuacji.

korzyści z zarządzania bazującego na mocnych stronach

Podsumowanie

Budowanie zespołu oparte na mocnych stronach w niedługim czasie prawdopodobnie stanie się podejściem mainstreamowym w zarządzaniu. Wykorzystując podejście Gallupa, możemy odkryć talenty członków zespołu i stworzyć środowisko, w którym każdy może wykorzystać swój potencjał. Mapa talentów zespołu, składająca się z pięciu głównych talentów każdego członka, pomaga zrozumieć siły i słabości grupy.

Koncentracja na mocnych stronach swoich pracowników przynosi wymierne korzyści. Zwiększa zaangażowanie, kreatywność i samoświadomość. Co więcej, badania pokazują, że takie podejście aż ośmiokrotnie zwiększa szansę na zbudowanie w pełni zaangażowanego zespołu.

Rolą liderów pracujących w oparciu o zasoby jest tworzenie środowiska, które zachęca do otwartej komunikacji i wzajemnego zaufania. Wykorzystując mocne strony i talenty zespołu, możemy osiągnąć niezwykłe rezultaty i zbudować prawdziwie efektywną organizację.

FAQ

Jakie są kluczowe zasady budowania zespołu w oparciu o talenty Gallupa?

Kluczowe zasady obejmują zrozumienie dominujących talentów każdego członka zespołu, rozwijanie mocnych stron oraz tworzenie środowiska, w którym współpracownicy mogą się wspierać i uczyć od siebie nawzajem.

Jak można rozwijać talenty swoich pracowników w organizacji?

Można to robić poprzez regularne sesje coachingowe, które pozwalają pracownikom lepiej zrozumieć swoje talenty oraz zastosowanie ich w codziennej pracy zespołu. Zapraszamy do skorzystania z naszych kursów online, które tego uczą: www.kursymsn.pl lub do bezpośredniego kontaktu: hello@mocnestronynaturalnie.com – chętnie pomożemy

Dlaczego warto budować silne zespoły w oparciu o mocne strony?

Budowanie zespołów w oparciu o mocne strony pozwala na lepsze wykorzystanie potencjału pracowników, co prowadzi do efektywniejszej pracy oraz większego zaangażowania w realizację wspólnych celów.

Jakie korzyści płyną z oparcia pracy zespołu o talenty Gallupa?

Korzyści to m.in. zwiększone zadowolenie pracowników, lepsza atmosfera w zespole, a także wyższa jakość pracy dzięki lepszemu dopasowaniu zadań do mocnych stron poszczególnych członków zespołu.

Jak zidentyfikować dominujące talenty w zespole?

Można to zrobić poprzez wykorzystanie narzędzi takich jak CliftonStrengths, które pomagają pracownikom zrozumieć swoje talenty oraz ich potencjał w kontekście pracy zespołowej. Zapraszamy, pomożemy! www.kursymsn.pl hello@mocnestronynaturalnie.com

W jaki sposób coach może wspierać rozwijanie talentów w zespole?

Coach może pomóc zespołowi w identyfikacji mocnych stron, oferując spersonalizowane porady oraz prowadząc warsztaty, które umożliwiają rozwijanie umiejętności związanych z dominującymi talentami. Zapraszamy do pracy z naszym zespołem: www.kursymsn.pl

Jakie obszary powinny być brane pod uwagę podczas budowania zespołu w oparciu o talenty?

Należy zwrócić uwagę na różnorodność talentów, potrzeby zespołu, a także na to, jak poszczególni członkowie mogą wspierać się nawzajem w osiąganiu celów organizacji.

Co to znaczy „zamiast zmuszać do rozwijania” w kontekście pracy zespołowej?

Oznacza to, że zamiast narzucać pracownikom obowiązkowe szkolenia, lepiej jest stworzyć warunki, które pozwolą im na naturalny rozwój i wykorzystanie swoich mocnych stron w codziennej pracy.

Jakie są przykłady zastosowania psychologii w budowaniu silnych zespołów?

Psychologia może, powinna być I bardzo często jest wykorzystana do analizy dynamiki grupowej, zrozumienia relacji między członkami zespołu oraz do opracowania strategii wspierających efektywną współpracę i komunikację. W naszym zespole od lat praktycznie łączymy psychologię z biznesem. Zapraszamy: www.kursymsn.pl hello@mocnestronynaturalnie.com